5-7 Temmuz 2020 tarihlerinde St. Petersburg’da yapılacak 15. Dünya Muhasebe Tarihçileri Kongresi (15WCAH) hazırlıkları kapsamında, Rus akademisyenler ile Türk akademisyenlerinin birlikte çalışmalar yapmaları konusunda O.G. Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı ile adı geçen üniversite arasında yapılan anlaşma gereği İstanbul’a iki akademisyen geldi. Master ve doktora seviyelerindeki iki akademisyen (L. Irina Alekseevna ve M. Irina Nikolaevna) 9-29 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da Türk akademisyenler ile çalışmalar yaptılar.

Bu çalışmalarda Rus akademisyenler önce muhasebe tarihçisi, finans tarihçisi, iktisat tarihçisi ve borsa tarihçisi akademisyenler ile görüştüler. Türkiye ve Rusya arasında tarihte ortaklaşa kayıt noktalarının tespiti üzerinde aşağıdaki gibi duruldu.

XIX. Yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı çift yanlı kayıt yöntemi ile tanışır ve yöntem Osmanlı’da hızlı bir gelişme gösterirken, Rusya’da Avrupa ile birlikte muhasebe düşüncesinde önemli gelişmeler yaşanıyordu. Yani Osmanlı çift yanlı kayıt yöntemi çalışmalarına sonradan katılmıştı.

Makalenin devamı için tıklayınız ...