MUFTAV - ST. PETERSBURG DEVLET EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ

Prof. Dr. Oktay Güvemli tarafından yazıldı. | 10 Kasım 2017 -.-

MUFTAV geçtiğimiz ay St. Petersburg Devlet Ekonomi Üniversitesi işbirliği çerçevesinde iki Rus akademisyeni konuk etti.

9 Ekim – 29 Ekim tarihleri arasında Prof. Dr. Oktay Güvemli tarafından davet edilen akademisyenlerle bilimsel araştırma eğitimi gerçekleştirildi. Gezinin amacı: Dünya Muhasebe Tarihçileri Kongresi'ne katılım için genç araştırmacıların hazırlanması (tarihte ilk kez, kongre 2020'de St. Petersburg Devlet Ekonomi Üniversitesi temelinde Rusya'da yapılacaktır); bilimsel-tarihsel araştırmanın uluslararası deneyimini incelemek; Türkiye'nin genç bilim adamlarıyla ortak araştırma yapmak ve uluslararası bilimsel yayınlarda araştırma sonuçlarının yayınlamaktır.

Irina Mukhanova ve Irina Levicheva, Prof. Oktay Güvemli gözetiminde kapsamlı araştırma çalışmaları yürüttüler. İstanbul kültür gezileri ile İstanbul SMMM Odası ve Osmanlı Arşivine ziyaretler yapıldı. Prof. Dr. Celali Yılmaz ve birçok değerli Türk akademisyen ile Rusya’da ve Türkiye’de muhasebeci eğitimleri üzerine çalışmalar yapıldı. Ve ayrıca Edirne-Trakya Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Muhasebe Konferansı'na katılım gerçekleştirildi.

Süpervizör ve organizatör Prof. Vyacheslav Sokolov ve Doç. Elena Abdalova'dır. Prof. Oktay Güvemli, Muhasebe ve Finans Tarihi Vakfı ile işbirliği programı çerçevesinde, genç araştırmacılarımızın önümüzdeki üç yıl içinde daha fazla araştırma yapacağını öngörüyor.

Araştırma programı kapsamında gelen akademisyenlerin, ziyaretleri hakkındaki görüşlerine yaptıkları bir haberde şu şekilde yer vermişlerdir:

İstanbul’a Prof. Oktay Güvemli davetlisi olarak araştırma görevi ile geldik. Bu üç hafta, çok güzel, ilginç, zeki ve alanındaki profesyonelleri tanımak için iyi bir fırsat oldu. Şehrin büyük tarihi mirasını görme fırsatı yakaladık. Bize Türk kültürü, gelenekleri tanıtıldı. Osmanlı Arşivleri ziyareti bizi çok etkiledi. Türkiye -gerekse dünya açısından- büyük bir hazine.

Gezimizin en önemli amacı 2020 yılında üniversitemiz temelinde St. Petersburg’da yapılacak olan Dünya Muhasebe Tarihçileri Kongresi’ne hazırlık yapmaktı. Türk akademisyenlerle birlikte Rusya ve Türkiye'de muhasebecilerin yüksek öğrenim tarihi hakkında bilimsel araştırmaya hazırlık yaptık. Tema çok eğlenceli ve ilginç, bu yüzden bilimsel çalışmaların verimli ve etkili olacağını umuyoruz. Bu araştırma gezisinde bizi destekleyen herkese en içten teşekkürlerimizi ifade etmek isteriz.

 

Haberin tamamına http://unecon.ru/info/rossiysko-tureckoe-nauchnoe-sotrudnichestvo adresinden ulaşabilirsiniz.